توسعه برنامه تلفن همراه چیست؟

یک فرآیند ایجاد برنامه‌های نرم‌افزاری است که بر روی دستگاه‌های تلفن همراه اجرا می‌شود و از اتصال شبکه برای کار با سایر منابع محاسباتی استفاده می‌کند. فرایند توسعه برنامه تلفن همراه به یک اپلیکیشن قابل نصب منجر می‌شود که خدماتی مانند دسترسی به داده‌ها از طریق API را امکان پذیر کرده و همچنین تست برنامه را بر روی دستگاه‌های مدنظر انجام می‌دهد.

 دارند، اما به آسانی برنامه‌های وب سنتی ساخته می‌شوند.

اگرچه این راه حل ها مبتنی بر وب هستند، اما به طور خاص برای نیازهای دستگاه های تلفن همراه طراحی شده اند و پایگاه کد را بین وب و موبایل به اشتراک می گذارند. برای برنامه های کاربردی وب موبایل، مجموعه مهارت های توسعه وب کافی است. ایجاد این نرم افزار آسان است اما عملکرد کمی بدتر و دسترسی محدود به قابلیت های دستگاه ها دارد.

چرخه حیات توسعه اپلیکیشن موبایل

توسعه موبایل معمولاً شامل مراحل زیر است:

ایجاد فرانت اند (نرم افزار نصب شده بر روی دستگاه)، که شامل ساخت، آزمایش، انتشار، نظارت و تجزیه و تحلیل آن است.
ایجاد backend (سرویس هایی که از frontend پشتیبانی می کنند)، که شامل ساخت، آزمایش، استقرار، نظارت و تجزیه و تحلیل نیز می شود.

Frontend

قسمت جلویی معمولاً به هر چیزی که در سمت کاربر است و روی دستگاه قرار دارد اشاره دارد. بنابراین، توسعه‌دهندگان فرانت‌اند موبایل با زبان‌ها، پلتفرم‌ها و فریم‌ورک‌هایی کار می‌کنند که مخصوص توسعه موبایل هستند (در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح خواهیم داد).

بسته به مقیاس پروژه، فرانت اند ممکن است توسط هر چیزی از یک متخصص تا یک تیم متشکل از صدها متخصص ساخته شود. یک تیم همچنین ممکن است شامل طراحان UX/UI باشد که برای ایجاد بهترین تجربه کاربری ممکن تلاش می کنند. در مورد بازی ها، تیم ممکن است شامل توسعه دهندگان موشن گرافیک و حتی مهندسانی باشد که مسئول موتورهای بازی هستند.

هدف اصلی ایجاد منطق بی عیب و نقصی است که ارتباط روان با backend را امکان پذیر می کند و بازیابی داده های جدیدی را که برنامه جمع آوری و تولید می کند، اجرا می کند. معمولاً frontend از طریق API های مختلف به Backend دسترسی پیدا می کند. برخی از آنها را می توان به طور مستقیم استفاده کرد و برخی باید در نرم افزار ادغام شوند.

Backend

یک Backend قابل اعتماد (به عنوان مثال پایگاه داده ای که تمام اطلاعات برنامه را ذخیره می کند) برای نرم افزار موبایل خوب به اندازه فرانت اند مهم است. بسته به مورد، تیم داخلی می‌تواند برخی از خدمات پشتیبان را به تنهایی ایجاد کند و همچنین می‌تواند از خدمات شخص ثالث استفاده کند.

در اکثر موارد، تیم های توسعه دهنده برای ایجاد و نگهداری زیرساخت های پشتیبان خود به خدمات مبتنی بر ابر روی می آورند. چرا؟ آنها را از اجرای زیرساخت خلاص می کند، زیرا ارائه دهنده کلاد مسئولیت عملیات، مقیاس پذیری و امنیت آن را بر عهده می گیرد. این باعث می شود که تیم روی ویژگی ها و قابلیت های برنامه تمرکز کند.