طراحی ریسپانسیو چیست؟

ریسپانسیو به معنای پاسخ گرا یا واکنشگرا بودن است. به این معنی که طراحی سایت باید به گونه ای باشد که سایت با تغییر سایز دستگاه به درستی نمایش داده شود. به عنوان مثال، زمانی که شما از طریق گوشی یا تبلت سایت را تماشا می کنید ساختار ظاهری سایت به گونه ای تغییر پیدا می کند که قابلیت پیمایش سایت در این ابزارها به راحتی فراهم گردد. همچنین، در مانیتورهای با رزولوشن بالا نیز سایت باید به درستی نمایش داده شود. به عبارت دیگر وقتی کاربران با هر دستگاهی سایت شما را مشاهده  می کنند از محتوا و ظاهر سایت تجربه کاربری خوبی را به دست خواهند آورد.

طراحی واکنش گرا باعث می شود که به طور خودکار محتوا و عناصر سایت متناسب با اندازه صفحه نمایشی که در آن مشاهده می شود، تغییر کند. از بزرگتر شدن تصاویر از عرض صفحه جلوگیری می‌ کند و بازدیدکنندگان دستگاه‌ های تلفن همراه نیازی به اسکرول چپ و راست نیست و کاربر به راحتی می تواند محتوای سایت را به راحتی بخواند.

طراحی وب سایت ریسپانسیو جایگزین سایت های اختصاصی برای موبایل شده است و با این تکنولوژی دیگر نیازی به طراحی چند سایت (یک سایت برای دسکتاپ و یک سایت برای موبایل) نیست و فقط طراحی یک وبسایت ریسپانسیو کافیست.

چرا طراحی سایت ریسپانسیو اهمیت دارد؟

طراحی ریسپانسیو در حل بسیاری از مشکلات وب سایت کمک کند. چرا که با طراحی سایت ریسپانسیو، سایت شما با موبایل، تبلت و دسکتاپ با سایز های مختلف سازگار می شود. وقتی سایت از نظر بصری در دستگاه های مختلف درست نمایش داده می شود و تمامی المان های سایت درست کار می کنند، کاربر مدت زمان بیشتری را در سایت باقی می ماند. نکته مهم دیگر اینکه سایت ریسپانسیو بر سئو نیز تاثیر مثبت دارد و بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو کمک می کند.

با توجه به اینکه همه کاربران از یک دستگاه برای مشاهده سایت استفاده نمی کنند، برای جذب مشتری، حفظ مشتری، افزایش فروش و موفقیت در کسب و کار نیاز است که سایت ریسپانسیو داشته باشید.

نکته مهم دیگری که اهمیت سایت ریسپانسیو را بالا میبرد، تاثیر مثبت آن بر سئو سایت است. چرا که در سال 2015 گوگل اعلام کرد، سازگاری سایت با موبایل و دستگاه های مختلف یک فاکتور مهم برای بهبود رتبه سایت در موتور جستجو تبدیل خواهد شد. این بدان معناست که سایت‌ هایی که با موبایل سازگار نیستند، جایگاه خود را در نتایج جستجو از دست می‌ دهند، چرا که تجربه کاربری خوبی را برای کاربران تلفن همراه ارائه نمی‌ کنند.